Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

DD eğik çizgi MM eğik çizgi YYYY
Azami dosya boyutu: 2 MB.

Zorunlu Trafik Sigortası​

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırmakla yükümlü olduğu sigorta türüdür. Trafik sigortasını yaptırmayan kişiler, araçlarıyla trafiğe çıkamazlar. Trafikte her araç için kaza riski her zaman vardır. Bu nedenle zorunlu trafik sigortasıyla, trafiğe çıkanların başkalarına verebilecekleri zararlar teminat altına alınmıştır. 

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, olası bir kaza anında karşı tarafa verilebilecek fiziki ve maddi hasarları güvence altına almak için uygulanmaktadır. Araç sahibi olan herkesin zorunlu trafik sigortası yaptırması yasal olarak mecburidir. Ülkemiz sınırlarında geçerli olan bu sigorta türünde, kaza sırasında araç sahibinin değil de, karşı tarafın uğrayacağı maddi zararlar karşılanır. 

Trafik Sigortası Nedir ve Neden Zorunludur?

Trafik sigortası zorunlu olmakla birlikte, her yıl da yenilenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, kişinin aracına el konulur ve trafiğe çıkması engellenir. Cezası da, sadece belirli bir oranda maddi ödemeyle aracın geri alınamayacağı kadar ağırdır. Trafik sigortası olmayan araç, tespit edildiği anda trafikten men edilmektedir. Aracı geri alıp tekrar trafiğe çıkmaksa, yasal prosedürlerle dolu uzun bir süreci kapsamaktadır.

Trafik sigortasının zorunlu olmasının sebebi, kaza sırasında karşı tarafa bedenen ve maddi olarak verilecek zararın karşılanmasını kapsamasıdır. Zorunlu trafik sigortası, kazaya bağlı oluşan hasarlarda, tarafların kusurlarına bağlı olarak oluşan zararı karşılar. Trafik sigortası limiti, her yıl yeniden belirlenir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortasının, ana ve ek teminatları vardır. Ana teminatlar, yasal olarak belirlenen ve her sigortada bulunan temel şartlardan oluşurken ek teminatlar, araç sahibinin talebine göre belirli bir prim karşılığında sigortaya eklenmektedir.

Zorunlu trafik sigortası ana teminatları; başta maddi zararlar olmak üzere sürekli sakatlık teminatı, ölüm teminatı ve sağlık giderleri teminatından oluşmaktadır. Yani, kaza sırasında bahsedilen durumlardan birinin oluşması halinde, araç sahiplerinin karşılıklı kusuruna bakılarak trafik sigortası kapsamında gereken ödeme yapılır.

Trafik sigortası ek teminatları ise; onarım hizmeti, sigara yanığı, hukuki koruma ve asistan teminatını kapsamaktadır. Ek teminatlar, tamamen araç sahibinin isteğine bağlı olarak poliçe kapsamına alınan teminatlardır.

Zorunlu trafik sigortası, çoğu kişi tarafından kasko niteliğinde bir uygulama olarak algılanmaktadır. Ancak, trafik sigortası kasko gibi isteğe bağlı değildir. Araç kullanan herkesin yaptırmak ve her sene yenilemekle yükümlü olduğu bir sigorta türüdür. Ayrıca kasko gibi aracı birçok  riske karşı değil, sadece kaza anında karşı tarafın yaralanma ya da ölümüne sebebiyet verme durumlarında koruyucu niteliktedir.  Zorunlu trafik sigortası, yaşanabilecek kazalarda, üçüncü kişilerin zarar görmesini engellemektedir. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan ya da poliçesini her sene yeniletmeyenler için uygulanan yasal yaptırımlar oldukça ağırdır. Trafik sigortası olmayan araçla trafiğe çıkıldığında, durumun tespit edilmesi durumunda araç, görevliler tarafından bağlanır. Primleri oldukça uygun olan trafik sigortasını yaptırmak, güvenle trafiğe çıkmak için yasal gerekliliktir.

Zorunlu Trafik Sigortası, yasal bir zorunluluktur ve trafik kazalarının neden olduğu zararları karşılar. Kasko Sigortası ise isteğe bağlı bir sigorta türüdür ve aracınızın kaza, hırsızlık, yangın gibi birçok farklı riske karşı korur.
Zorunlu Trafik Sigortası primleri, aracınızın teknik özelliklerine, kullanım amacına, ve bulunduğunuz coğrafi bölgeye göre hesaplanır. Ayrıca sigortalının trafik ceza puanı da primi etkileyebilir.

Zorunlu Trafik Sigortası'nın poliçe bedeli, yukarıda belirtildiği gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle her araç için aynı fiyat geçerli değildir. Güncel fiyatları ve teklifleri almak için sigorta şirketleri ile iletişime geçmek önemlidir.
Evet, Zorunlu Trafik Sigortası, trafik kazası sonucu oluşan zararları karşılar. Ancak sigorta poliçesi üzerinde belirtilen limitler dahilinde ve poliçe kapsamına giren zararları öder.
Kaza durumunda, hasarın tespit edilmesi ve sigorta şirketine bildirilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketi, zararı karşı tarafa öder.
Bu sigorta türü, kaza sonucu oluşan maddi zararları, bedeni zararları ve üçüncü şahıslara verilebilecek zararları kapsar.

İhtiyacınıza uygun teklif alın!

İhtiyacınıza uygun teklif almak için bizimle iletişime geçin!