Seyahat Sigortası

Seyahat Sigortası

Ad Soyad:(Gerekli)
DD eğik çizgi MM eğik çizgi YYYY

Seyahat Sigortası

Seyahat sigortası, seyahat sırasında oluşabilecek kaza ve risklere karşı güvence sağlamaktadır. Gerek yurtiçine gerekse yurtdışına yapılacak seyahatler sırasında başta kaza olmak üzere yaralanma,ağır hastalık veya bagaj kaybı gibi olumsuz durumlar, seyahat sigortasıyla güvence altına alınır. Rahat yolculuklar ve daha güvenli bir yaşam için, yaptırılması gereken bir sigorta türüdür.Zorunlu durumların da bulunduğu seyahat sigortası,Avrupa ülkelerine girişte ön koşul olarak sunulmaktadır.Bu nedenle çoğu zaman yurt dışı seyahat sigortası ‘vize sigortası’olarakta bilinmektedir.

Seyahat Sigortası Nedir?

Seyahat sırasında yaşanabilecek en büyük risk, kazadır. Bunun haricinde yolculuk yaparken bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Bagaj kaybolması da, sık rastlanan seyahat olumsuzluklarındandır. Seyahat sigortası, tüm bu olumsuzluklara karşı, kişileri güvence altına almaktadır. Herhangi bir olumsuz duruma bağlı olarak oluşan ekonomik kayıplarda, seyahat sigortaları kişilerin yaşadığı maddi mağduriyeti ortadan kaldırmaktadır.

Amacı ne olursa olsun, kısa veya uzun mesafeli tüm yolculukların, önemli bir maddi gideri vardır. Ayrıca, trafik kazaları, bagajların kaybolması, seferlerin iptali ve rötarlı seferler gibi olumsuz durumlar da, seyahat masrafını katlayan durumlardır. Seyahat sigortası yaptırmak, bu olumsuzluklardan doğacak maddi kayıplardan kurtulmayı sağlamaktadır.

Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sigortasının kapsamı oldukça geniştir. Öncelikle, kişinin seyahat sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşaması durumunda, poliçede belirtilen şartlar ve limite göre uğranan hasarın bedeli sigorta şirketince karşılanır. Seyahat sigortaları kapsamında bazı şartlar tüm sigorta şirketlerinde aynıyken, bazı şartlar şirketten şirkete farklılık göstermektedir.

Seyahat Sigortası Teminatları

Kaza sonucu hastalık veya vefat, seyahat sırasında yaşanan bir kazaya bağlı olarak belirli bir süre ayakta veya yatarak tedavi görme, tatil esnasında kişilerin kaza sonucu yaralanması ya da hastalanmasına bağlı olarak hastaneye nakli ve aldığı tedavi, kişilerin bulunduğu yerde herhangi bir sağlık kuruluşu olmaması durumunda, yaşadığı sağlık sorunununa bağlı olarak kendisine ilaç gönderilmesi, kişinin seyahati veya tatili sırasında yaşadığı olumsuz duruma bağlı olarak hastanede kalış süresinin uzaması sonucunda, ailesinden herhangi birisinin yanına ulaşması sırasında ödenen giderler.

Kişi tatildeyken, evinde meydana gelen olağan üstü bir durumda, acil olarak evine dönebilmesi için gereken giderlerin karşılanması, seyahat anında vefat durumunda, sigortalının cenazesinin nakli, acil durumlarda sigortalıyı ve yakınlarını durumdan haberdar etmek için gönderilecek mesaj giderleri, yolculuk sırasında sigortalının bagajının kaybolması durumunda, bagajın bulunması ve kendisine gönderilmesi sırasında oluşan giderler.

Bagajın kaybolması ve belirli bir sürede bulunamaması durumunda, kişilerin acil ihtiyaçlarının karşılanması, her sigorta şirketinin seyahat sigortası kapsamında bulunan maddelerdir.

Rezervasyon bilgileri, turistik birtakım bilgiler, seyahat anında karşılaşılabilecek riskler için sigortalıya nakit avans verilmesi, avukatlık bilgisi, büyükelçilik ve konsolosluk bilgileri, herhangi bir nedenden dolayı seyahatin iptal edilmesi durumunda iptal giderlerinin karşılanması, danışmanlık organizasyonu ve tercümanlık bürosu bilgileri gibi bazı imkanlar da, sigorta şirketleri arasında farklılık göstermektedir. 

Seyahat Sigortası İçin Dikkat Edilecek Hususlar

Seyahat sigortası için, hizmet alınacak şirketin devlet tarafından belirlenen genel şartlara göre teminat vermesine dikkat edilmelidir.

Yurtdışına seyahat durumunda, acil olarak tedavi hizmeti almak gerektiyse, bunun sigorta şirketine 24 saat içinde bildirilmesi, maddi kayıp yaşamamak adına şarttır.

Seyahat sigortalarında teminatlar ikiye ayrılmaktadır. Birincisi, toplamı 100 gün olan ancak, her seyahat için 60 günle sınırlı olan teminat türü. İkincisi ise, toplam sınır bulunmamasına rağmen, seyahat başına 90 günle sınırlı olan teminat türü. Seçim yaparken hangisinin kişisel ihtiyaçlar için uygun olduğuna dikkat edilmesi gerekir.

Muafiyetli ya da muafiyetsiz olmak üzere iki tür sigorta türü vardır. Muafiyetli sigorta türü, fiyat olarak daha uygun olmasına rağmen, herhangi bir durumda bazı giderlerin karşılanmasından da muaf olduğundan tercih yaparken dikkat edilmelidir.

Bu hususlara dikkat edildiğinde,  seyahat sigortası oldukça avantajlıdır.

Seyahat sigortası poliçesini dikkatlice okuyun ve hangi durumların kapsandığını ve kapsanmadığını anlayın. Seyahat planlarınızı, sağlık durumunuzu ve diğer özel gereksinimlerinizi göz önünde bulundurarak doğru poliçeyi seçin.
Bir olay meydana geldiğinde, öncelikle sigorta şirketinizi aramanız gerekir. Ardından, gerekli belgeleri ve bilgileri sağlayarak talebinizi dosyalayabilirsiniz.
Seyahat sigortası, her durumu kapsamaz. Örneğin, intihar girişimleri, terör saldırıları veya önceden bilinen tıbbi koşullar gibi belirli durumlar genellikle kapsam dışıdır.
Seyahat sigortasını seyahatten önce satın almanız önerilir. Böylece seyahatiniz iptal edilirse veya beklenmedik bir olay meydana gelirse, sigorta poliçeniz sizi korur.
En uygun seyahat sigortası türü, seyahatinizin türüne ve özel ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Seyahat tıbbi sigorta, iptal koruması, kayıp bagaj sigortası ve daha fazlası gibi farklı seçenekler bulunmaktadır.
Seyahat sigortasının maliyeti, seyahatin süresi, hedefi, katılımcı sayısı ve sigorta kapsamı gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

İhtiyacınıza uygun teklif alın!

İhtiyacınıza uygun teklif almak için bizimle iletişime geçin!